Ciepłe mieszkanie to nie luksus

ad specjalisty z tej branży. Właściwie każdy dystrybutor różnego rodzaju kotłów oferuje nam profesjonalne doradztwo w tym zakresie. Jest to bardzo ważne, ponieważ w ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele innowacyjnych rozwią

Ciepłe mieszkanie to nie luksus

Jaki kocioł wybrać?

Jak wybrać odpowiedni do naszych potrzeb piec? W zależności od budowanego obiektu najlepsze może być zupełnie różne rozwiązanie. Warto więc skorzystać z porad specjalisty z tej branży. Właściwie każdy dystrybutor różnego rodzaju kotłów oferuje nam profesjonalne doradztwo w tym zakresie. Jest to bardzo ważne, ponieważ w ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele innowacyjnych rozwiązań, za którymi trudno nadążyć człowiekowi niezwiązanemu z tą branżą. Wobec tego warto zdecydować się na skorzystanie z takiej porady. Bardzo często inwestor decyduje się również na zatrudnienie profesjonalnej firmy odpowiadającej za montaż tego typu urządzeń. Trzeba przyznać, że jest to jedno z najlepszych rozwiązań, ponieważ dzięki temu uzyskujemy bezpieczeństwo, że instalacja została wykonana poprawnie.


Centralne ogrzewanie (CO) - definicja

We współczesnym rozumieniu jest to dostarczenie ciepła do elementów grzejnych zlokalizowanych w docelowych pomieszczeniach za pomocą gorącej wody. Jednak zakres tego pojęcia jest szerszy ? jest to dystrybucja ciepła po budowli, uzyskanego z przetworzenia paliwa w jednym, specjalnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu, kotłowni, w tym przypadku piec nazywany jest kotłem centralnego ogrzewania, a elementy przekazujące ciepło w pomieszczeniach to grzejniki (tzw. potocznie ?kaloryfery?). Do rozprowadzania ciepła wykorzystuje się wodę, parę wodną lub powietrze. Stosuje się systemy obejmujące jedno mieszkanie (centralne ogrzewanie etażowe), jeden budynek, kilka budynków, a nawet całe miasta.

W instalacjach obejmujących jeden budynek woda może krążyć w wyniku zmian gęstości przy zmianach temperatury (CO grawitacyjne) lub jej przepływ jest wymuszany pompą. W większych instalacjach stosuje się wyłącznie systemy z wymuszonym obiegiem. Z uwagi na to, iż ogrzewanie grawitacyjne wymaga zastosowania rur o większej średnicy i większej powierzchni grzejników (znacznie mniejszy przepływ czynnika grzewczego przez grzejniki), obecnie prawie w ogóle nie jest stosowane. Także w małych budynkach (np. domach jednorodzinnych) stosuje się obieg wymuszony.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogrzewanie


Grzejnik - definicja

Grzejnik (potocznie nazywany kaloryferem z fr. calorif?re) ? wymiennik cieplny typu woda-powietrze lub para-powietrze; element układu centralnego ogrzewania. Powszechnie stosowany w różnych pomieszczeniach.

Obecnie najczęściej stosowane są grzejniki płytowe zbudowane ze zgrzewanych płyt stalowych. W nowych instalacjach centralnego ogrzewania praktycznie nie są już stosowane grzejniki żebrowe, mimo że w niektórych rozwiązaniach modułowość konstrukcji pozwala na dodanie większej liczby żeber, a dzięki temu prostą zmianę mocy grzejnika. Przez grzejnik przepływa gorąca woda lub para, która zazwyczaj nie pochodzi bezpośrednio z elektrociepłowni. Woda zasilająca centralne ogrzewanie ogrzewana jest w wymienniku ciepła przez wodę z sieci ciepłowniczej, lub w kotle, a następnie płynie do odbiorników ciepła jakimi są grzejniki.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Grzejnik